Populārākās un iecienītākās kāzu tradīcijas

Ieskaties un iegādājies kāzu plānotāju: www.kazuplanotajs.com

Gandrīz katrās rīkotajās kāzās tiek iekļautas vairākas iecienītas un populāras tradīcijas – gan latviskās, gan aizgūtās no citām tautām. Laikam ejot, vairums tradīcijas ir mainījušās, taču ir tādas, kuras pastāv jau gadiem ilgi.

Tikpat kā visās kāzu ceremonijās mēs varam redzēt, kā līgavas tēvs ved savu meitu pie altāra, tādā veidā parādot to, ka ir gatavs savu meitu nodot vīra rokās.

Diezgan senas tradīcijas nosaka, ka jaunajai sievai ar savu vīru savā kāzu dienā ir jādodas pāri septiņiem tiltiem.

Vedējiem ir jāizdomā uzdevumi, kurus veikt pie katra tilta, lai jaunais pāris varētu parādīt, ka pratīs sastrādāties un sadarboties. Diezgan populārs ir kļuvis ticējums “cik soļus jaunais vīrs noies pāri tiltam, sievu nesot, tik gadus kopā pāris nodzīvos”. Parasti šim uzdevumam iesaka izvēlēties vienu, pēc iespējas garāku tiltu, piemēram, Rīgā kā tiltu var izvēlēties Dienvidu tiltu, Vanšu tiltu u.c.

Lai laulības dzīve noritētu bez strīdiem, jaunlaulātajiem iesaka kopīgi sadauzīt šķīvi un kopīgi pārkāpt pāri šķīvja lauskām.

Lielu ievērību kāzās Latvijā ir ieguvusi tostu teikšana (veikšana). Gan internetā, gan tostu grāmatās var atrast ļoti daudz tostu, tā kā šeit nevajadzētu rasties problēmām. Tosts, kuru var teikt kāzās: Laimīgas kopdzīves būtiska sastāvdaļa ir kopīgas intereses. Abām mīlošām sirdīm jādala gan prieki, gan uzvaras un sakāves, gan arī ikdienas rūpes. Iedzersim par mūsu jaunlaulāto interešu kopību! Rūgts!” Nereti kāzu viesiem patīk tosti ar neliela humora devu: Es gribu iedzert par skūpstu; to taču izdomāja vīrietis, jo nevarēja atrast nevienu citu veidu, kā sievietei aiztaisīt muti! Rūgts!”

Neatņemama ir kāzu dejas tradīcija, kurā jaunlaulātajam pārim ir iespēja paust savas jūtas vienam pret otru kustībā. Mūsdienās pat ir vairākas deju studijas, kurās ir iespējams iestudēt savu pirmo kāzu deju jau iepriekš, ņemot vērā jūsu vēlmes. Toties ir svarīgi atcerēties, ka deju nodarbības nebūs par velti – par tām būs jāmaksā.

Kāzu deja simbolizē laulāto mīlestību. Varētu teikt, ka pirmais kāzu valsis ir viens no satraucošākajiem, toties skaistākajiem mirkļiem kāzās.

Tradīcija, bez kurām nav iedomājamas mūsdienu kāzas, ir fotografēšanās. Fotogrāfijas ir skaistas atmiņas nākotnei, kas ļaus atcerēties šo īpašo un emocijām bagāto dienu.

Protams, nevienas kāzas tikpat kā nav iedomājamas bez līgavas pušķa mešanas. Šī tradīcija ir ļoti patīkama, toties arī nedaudz uzjautrinoša. Līgava savu pušķi met neprecēto meiteņu vidū, domājot, ka tā, kurai izdosies pušķi noķert, precēsies nākamā.

Viena no vissenākajām tradīcijām kāzās ir līgavas zagšana. Mūsdienās līgavas zagšanu varētu uzskatīt par jautru atrakciju. Šis ir lielisks veids, kā pārbaudīt to, uz ko ir gatavs līgavainis savas mīļotās dēļ.

Kāzas nav iedomājamas bez mičošanas, jo mičošana ir līgavas un līgavaiņa uzņemšana sievas un vīra kārtā. Mičošana parasti notiek pusnaktī. Šajā laikā jaunlaulātajiem var piešķirt arī dažādus saimniecības priekšmetus un interesantas, toties noderīgas pamācības turpmākajai kopdzīvei.

Nereti kāzās tiek veikta arī jaunlaulāto guldīšana, kurā piedalās visi kāzu viesi, pavadot jauno pāri ar dziesmām un atstājot tos divatā viņiem paredzētā guļvietā. Parasti šīs guļvietas (telpas, istabas) durvis aizslēdz, toties pārējie viesi dodas svinēt, tādā veidā simbolizējot laimes vēlējumus jaunajai ģimenei.

Svarīga tradīcija ir arī jaunā pāra modināšana nākamajā kāzu rītā. Modinot jauno pāri, līdzi var ņemt arī muzikantus, toties, ja tie vairs nav, tad kāzu viesi var dziedāt paši, piemēram, dziesmu “Kur tu teci, gailīti mans?” Nereti papildus dziesmai tiek izmantoti arī kādi trokšņojamie rīki, piemēram, dažādas karotes un katliņi u.c.

Populārākās un iecienītākās kāzu tradīcijas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *